Copyright © 2008 - 2022 SK Spartak Rychnov u Jablonce n.N. Graphics, HTML content by Vagy. Code by Fidel. All rights reserved.
 
Menu
 
Sportovní citáty a hlášky
Tak to byla tmavě žlutá karta za velmi ostrý zákrok.
Jaromír Bosák
 
Vítězný pokřik
Cigi, caga, cigi, caga,
hej, hej, hej!
Cigi, caga, cigi, caga,
hej, hej, hej!
Cigi, caga, cigi, caga,
hej, hej, hej!
Cigi - caga - cigi - caga.
Cigi, caga, cigi, caga,
hej, hej, HEJ!
Rychnov válí, Rychnov válí,
Rychnov válí HEJ, HEJ, HEJ!
 
VIP sekce
 
Administrace
 
Přátelství se Sebnitz

První přátelské sportovně kulturní kontakty mezi fotbalovými amatéry vznikaly koncem 60. let. Jakýsi Juergen ze Sebnitz (tehdejší NDR) jezdil do Rychnova na svou chatu a návštěvy ke svým příbuzným z rodiny Lothara Hoffrichtera. A slovo dalo slovo a několikrát dovezl i své kamarády. Většina z nich byla sdružená v lyžařském oddílu v Sebnitz. A tato parta se na rozhraní 60. a 70. let několikrát střetla ve fotbalovém utkání s amatérskými fotbalisty z Rychnova. Všem účastníkům tehdy bylo mezi 20-30 lety.

Dnes jsou to již ctihodní pánové v nejlepších letech a někteří už bohužel nejsou mezi námi. Namátkou někteří z rychnovských: Milan Šikola, Jirka David, Míra Cimrman, Honza Šikola, Jarda Vojtěch, Zdeněk Hanyka, Jirka Paldus st., Milan Alex a další. Pak v polovině 70. let přišla etapa již poměrně organizovaných každoročních dvojzápasů, kterých se zúčastnili z rychnovské strany většinou hráči TJ Spartak ZEZ Rychnov. Namátkou Jan Hlubuček, Pavel Černý, Josef Vaněk, Zdeněk Kubát, Karel Kubát, Jarda Jón, Dušan Sýkora, Robert Zahn, Pepík Farkaš, Jarda Hanyk, Jan Kmec, Milan Feix, Jirka a Martin Paldusovi, Jarda Kasan, Honza Blaschke, Jirka Dostál a další. Tato skupina s menšími obměnami zajížděla na jaře pod hlavičkou odborů ROH ZEZ většinou autobusem řízeným nezapomenutelným Frantou Žákem do Sebnitz. A na podzim k nám na rychnovskou pouť vždy dorazila kolona Trabantů, Wartburgů s vlajkovou lodí v čele – Ladou Žiguli. A z těchto kouřících strojů vždy vystoupila parta úžasných sportovců a kamarádů ze Sebnitz.

Tato tradice nesmlouvavých sportovních mačů večer následovaných posezením u skleničky (také v plném nasazení) v podstatě trvala až do konce 80. let a konce totalitních režimů v tehdejších ČSSR a NDR. Po tzv. sametové revoluci se mnohé změnilo. Němci přijížděli v nablýskaných ojetinách Fordů, Hond apod., my už žádný autobus k dispozici neměli a začali jsme jezdit také vlastním autoparkem. Na rozdíl od sebničáků naše sestava doznala určitých změn. Přibyli např. Jarda Dvořák, Tomáš Horna, Roman Maryško, Milan Pfeiffer, Láďa Hurych se synem, Martin Dostál, táta a synové Patkovi a také pomohl Franta Chlouba. Většinou šlo o hráče fotbalové soutěže Neregistrovaných hráčů Jablonec n. N.

V divokých 90. letech se občas našel nějaký drobný sponzor, několik let nám finančně pomáhalo i město Rychnov a hřiště zapůjčoval Spartak. Všem jim musíme poděkovat!

Většinu nákladů si hráči hradí ze svého. Odměnou jim jsou další a další setkání s opravdovými přáteli a kamarády. A tento náš vzájemný „frončaft“ již časově překonal mnoho prezidentů, změny režimů a stále žije dále. Má za sebou 30 výročí a blíží se 40. Jistě jde o veřejně málo známou, ale svým způsobem o unikátní a pozoruhodnou záležitost. Zde opravdu přátelství nezná hranic! Jedinou hranicí je čas, ale tu možná zboří další generace na obou stranách a tradice nevyhasne.

Autor: Pavel Černý

Fotografie, dokumentující tuto část rychnovské fotbalové historie, naleznete zde.